Maker Faire 

Maker Faire İstanbul 3 yıl aradan sonra yeniden Türkiye’de. Pandemi süresinde gelişmeleri takip edip en kısa süre içinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de Maker Faire organize etmek için çalışmalara başlıyoruz.

Türkiye’de yapılacak Maker Faire organizasyonları Eğitimde İnovasyon Derneği tarafından organize edilecektir.

Maker Vizyonu Türkiye’nin en ücra köşesinde dahi Maker kültürünün yaşanması sağlamaktır. Bunun için Maker topluluğunun genişletmek, Maker toplantıları düzenlemek, Maker mekanların açılmasına ön ayak olmaktır.

Maker Kültürü Nedir?

Tüketimin yanında üretmeye, yaratmaya, günlük ya da global dertlere özgün çözümler bulmaya yönelten bir kültürdür. “Kendin Yap” (Do it yourself) söylemini ve bu söylemin getirdiği eylemleri hayatın her alanına yaymayı hedefler.

Maker Faire Nedir?

Öğrenmekten keyif alan ve yaptıklarını paylaşmaktan mutluluk duyan, meraklı insanların bir araya gelerek kendin yap kültürünü kutladığı uluslararası bir festivaldir.

İnsanın doğasında olan “yapma/üretme” eğilimini, “anlat ve göster” eylemine çeviren mühendislerden sanatçılara, bilim insanlarından zanaat ustalarına herkesi bir araya getirerek projelerin sergilenebilmesi için ortak bir sahne görevi görür.

School Maker Faire Nedir?

School Maker Faire parlak fikirleri olan çocukların, gençlerin projeleriyle bir araya geldiği mükemmel bir paylaşım alanıdır. School Maker Faire’deki tüm Maker’lar öğrencilerdir. Öğrenciler birey, sınıf, klüp ya da gruplar olarak katılabilirler. Bilimden sanata, bahçecilikten zanaata kadar her türlü disiplinden proje sergilenebilir. Yaratıcı, üretici nesillerin yetişmesi için okulların kendi bünyelerinde School Maker Faire yapmaları büyük önem taşır.